Podpořte naše mládežníky  |  Transparentní účet FC ODRA Petřkovice  |  271 581 484 / 0300

Historie

Historie fotbalového oddílu v Petřkovicích sahá do čtyřicátých let. V roku 1936 byl založen fotbalový oddíl pod názvem SK Petřkovice. V letech 1945 až 1967 působil pod názvem Sokol Petřkovice. V letech 1967 až 1990 vyvíjel svou činnost jako oddíl kopané při TJ Vítězný únor Ostrava a poté jako oddíl kopané u HTJ Odra Ostrava v letech 1990 až 1995. Ode dne 20. 6. 2005 působí jako samostatný fotbalový klub pod názvem FC Odra Petřkovice.

K nejslavnějším hráčům a funkcionářům minulosti patřili: Josef Kačmář, Arnošt Müller, František Cahel, Valter Muller, Dirschel, Mikušek, Schmelz, Zdeněk Kresta, Ferdinand Kresta, Josef Střílka, Václav Střílka, Josef Táč, bří Michálkové, bří Bilíkové, Raimund Středula, Vaclík a mnoho dalších.

Obrázek č. 1 Starší logo FC Odra Petřkovice

FC ODRA Petřkovice, se sídlem Petřkovická 1, 725 29 Ostrava – Petřkovice, bylo Ministerstvem vnitra ČR registrováno podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů ve znění pozdějších předpisů dne 25. 6. 1991 pod čj. VSC/1-6 995/91-R.

Novodobá historie

V současnosti je v klubu 10 kategorií, kromě kategorie mužů 9 mládežnických kategorií (starší a mladší dorost, starší a mladší žáci, starší přípravka A, starší přípravka B, mladší přípravka A, mladší přípravka B, minižáci-dětská školička, neboli dráčci Petřkovice).

Obrázek č. 2 Dráčci Petřkovice - logo dětské školičky

Fotbalový klub FC Odra Petřkovice věnuje velkou pozornost mládeži, o čem svědčí i výše zmíněný počet mládežnických kategorií. Pravidelně každým rokem pořádá několik mládežnických turnajů. Za zmínku stojí mezinárodní turnaj starších přípravek o Pohár starosty Petřkovic, kterého se v květnu každoročně představí cca 50 týmů. Dalšími turnaji jsou turnaje Petřkovických legend pro kategorie mladší a starší přípravky. Memoriál Petra Šuly nese název žákovského turnaje. V současnosti má FC Odra Petřkovice cca 280 členů, zaregistrovaných ve Fotbalové asociaci České republiky, z nich velká většina je mladší 18ti let.

Obrázek č. 3 Současné logo FC Odra Petřkovice

Klub se po postupu mužů do krajského přeboru v roce 2002, kterého se stal za 10 let pevnou součástí, stal stabilním místem na fotbalové mapě v Ostravě a celém Moravskoslezském kraji. Nyní A tým po dalších dvou postupech působí ve třetí nejvyšší soutěži v ČR - Moravskoslezské lize.

Obrázek č. 4 Areál FC Odra Petřkovice

V roce 2013 se povedlo ve spolupráci s Úřadem městkého obvodu Petřkovice a za podpory Statutárního města Ostrava realizovat projekt malé umělé trávy v areálu FC Odra Petřkovice. Došlo tak k výraznému zlepšení tréninkových podmínek pro členy FC Odra Petřkovice.

Obrázek č. 5 Hřiště s umělým travnatým povrchem

Ke klubu patří také klubová hymna, která má dvě sloky a její vznik provází také zajímavá historie. První sloka vznikla zásluhou Romana Holiše, který upravil text pokřiku známého z minulosti. Druhá sloka byla přidána po tom, co ji nám do schránky hodil anonymní občan Petřkovic s poděkováním, a oceněním práce s mládeží v našem klubu. Hymna již byla zhudebněna Františkem Imrichem . Zde uvádíme text celé petřkovické hymny, která bude doprovázet na trávník všechny týmy FC Odra Petřkovice a jejich soupeřů před domácími utkáními všech soutěží.

"Trenýrky pěkně lemované,

zdobí je žlutá páska,

ať nikdy neprohraje,

Oderská jedenáctka."